Nechcete-li si při jízdě na kole zanášet plíce výfukovým kouřem, máte tři možnosti: přesvědčit všechny ostatní, aby nejezdili auty (obtížné až nemožné), jezdit výhradně mimo silnice (trochu problém, když se potřebujete dostat do práce nebo na nákup) nebo se proti smogu nějak chránit. Po jednom ošklivém zánětu průdušek jsem se rozhodl pro tu třetí možnost.
Tyhle masky vyrábí anglická firma Respro. Jsou přímo určené pro sportovce, narozdíl od průmyslových ochranných masek jsou lehké a stavěné na pořádné funění. Cenově to vychází na něco přes 1000 Kč za masku s prvním filtrem a potom něco přes 200 za každý náhradní filtr (doplnění 2021: teď už přes 300, korona asi hodně zvedla poptávku).
Nosná kostra masky je z neoprénu, spíná se za hlavou suchým zipem. Přítlak kolem nosu zajišťuje hliníkový pásek (kvůli němu se s maskou musí zacházet opatrně, aby se neohýbal, jinak by časem praskl). Na výběr jsou různé barvy a vzory včetně reflexního povrchu, já jsem si vybral černou. Velikostí je taky několik, stačí si změřit pár rozměrů na obličeji a výrobce vám ji podle toho vybere.
Filtrů existuje několik typů. Sportsta je HEPA proti prachu, pylům a jiným pevným mikročásticím, City aktivní uhlí proti chemickým zplodinám, Techno kombinace obou. Vybral jsem si pro jistotu to Techno. Při nádechu je cítit odpor, ale ne že bych se vyloženě dusil. Filtr sedí přímo na obličeji; přítlak zajišťuje pružná kostra a hlavně podtlak při nádechu, takže pozor: maska těsní (a tedy funguje) jenom když zhluboka dýcháte při nějaké fyzické aktivitě. Při klidném dýchání (chůze, sezení) je k ničemu. Nový filtr je tuhý a těsní trochu hůř, ale po první půlhodině provozu změkne a pak už je to dobré. Moje kozlí bradka masce nevadí, za tuhé kudrnaté plnovousy neručím.
Vydechnutý vzduch se necedí zpátky přes filtr, ale přes dva jednosměrné ventily (plastová klec s gumovou membránou, která se zašroubuje bajonetem do díry ve filtru a pak se přes ni přetáhne neoprénová kostra). Co nepoberou ventily, uteče pod okrajem masky. S ventily řady Techno při výdechu necítím žádný odpor, kupovat "výkonnější" ventily řady Powa podle mě nemá smysl.
Zásadní otázka: co všechno maska odfiltruje a jak dlouho jeden filtr vydrží? Aktivní uhlí pohlcuje prakticky všechny pachy včetně benzínového nebo cigaretového kouře, ale v takové kondici vydrží jenom pár dní, potom už zhruba polovinu smradů propouští. HEPA vrstva podle výrobce chytá veškeré pevné částice včetně těch menších než 1 µm. Podle mých praktických zkušeností (rozjezdy do kopce v oblaku kouře za karosou nebo avií) pochytá tolik dieselových sazí, že mě už žádný výfuk nerozkašle ani nepřidusí. Pokud jde o koronaviry a podobné hnusy, filtr je údajně pochytá, ale vzhledem k tomu, že do těla můžou proniknout i očima, není ochrana stoprocentní. A vydechovaný vzduch se nefiltruje, takže ochrana ostatních před vámi je nulová.
Při mojí intenzitě používání (jezdím po Praze cca 50 km týdně, masku nosím od podzimu do jara, většinou jenom ráno, když je největší provoz a mám to do kopce, v zimních inverzích i večer) mi vychází průměrná spotřeba cca jeden a půl filtru ročně. Datum výměny odhaduji podle toho, jak je filtr černý a jak je cítit, na žádný znatelný pokles filtračních schopností jsem ještě nenarazil.