Na vícedenních cestách přespávám nejraději někde v lese u cesty, kam zrovna ten den dojedu, protože tak nemusím nic předem shánět a potom honit zavíračky. Klasické stany jsou obvykle buď moc velké a těžké nebo moc drahé, tak jsem si zkusil vyrobit něco na způsob celty z igelitové krycí plachty s oky, kterou seženete za pár desetikorun v každém železářství.
První provizorní prototyp slouží už asi sedm let (2013..2020). Střih vypadá takhle:
Po obvodu plachty je šedivou rambopáskou zalepený provázek (takový ten nejobyčejnější umělohmotný balicí), který tvoří jednak výztuž a jednak kotvicí oka. Tři oka na každém boku jsou přiměřený počet, to uprostřed užšího konce se může vynechat, to uprostřed širšího konce je důležité - zabraňuje sjíždění plachty po nosné šňůře. Šňůru je potřeba natáhnout mezi dvěma pevnými body o vhodné výšce (to poněkud omezuje výběr místa) a plachta se pak přes ni přehodí a zakolíkuje. Jako kolíky jsem nejdřív používal klacíky nasbírané na místě tábořiště, ale nakonec jsem přešel na kovové, protože hledání a ostření klacků stojí víc času než zpomalení jízdy čtvrtkilem železa navíc.
Plachta o uvedených minimalistických rozměrech (menší bych nedoporučoval) váží 380 gramů, dá se zarolovat do karimatky a vejde se pod ni jeden ležící člověk a po stranách boty a veškerá zavazadla, která pobere jedno kolo bez přívěsu. Větrání je dostatečné, vlhké věci přes noc spíš schnou než že by vlhly ještě víc.
Chování stanu v krátkých přeháňkách je bezproblémové, plachta je dokonale nepropustná a přežije i hustý liják s kroupami. Samozřejmě pozor na odvod vody - nestavte stan v dolíku, jinak se vám v něm utvoří bazén. Při déletrvajícím dešti je problém, že se v tom nízkém a úzkém prostoru nedá ani posadit, takže se z převlékání nebo jídla stává obtížná akrobacie (za sucha tyhle věci dělám venku). Příští verzi plachty proto udělám o kousek větší. Další věc, která může dělat problémy, je materiál nosné šňůry: pokud saje vodu, bude vám z ní stékat po celé vnitřní ploše plachty a vlivem bubnování dešťových kapek zvenku se bude uvnitř rozstřikovat (nenamočí, ale budí).
Další vylepšení pro příští verzi, kromě drobného zvětšení, bude jiný tvar okraje na horním konci (aby neustupoval dovnitř a nezmenšoval využitelný prostor), prošívané lemy (izolepa časem povoluje) a nějaká jiná barva než tahle křiklavá modrá. Osvědčené prvky, které nejspíš měnit nebudu, jsou materiál plachty, celkový tvar a koncepce.
Samozřejmě, dá se jít i jinou cestou, plachtu 4×4 metry nechat vcelku a schovat se pod ni i s kolem, ale to už je jiná kategorie :-).