Česky English

SON 28

Asi nejkvalitnější a také nejdražší dynamo, jaké se dneska dá sehnat (cena hodně přes 5000 Kč). Chlubí se nízkými ztrátami ve vypnutém stavu, dobrou účinností, dlouhou životností (záruka 5 let) a totální bezúdržbovostí (taky ani udržovat nejde, protože je slisované napevno). Po čtyřech letech bezproblémového provozu (přes 10000 km) se zatím zdá, že je to pravda.

Ložiska jsou průmyslová, důkladně utěsněná, dokonce tam je i udělátko na vyrovnávání tlaku, aby se dovnitř nenasávala vlhkost, když se změní teplota. Dynamo se do vidlice upíná upínákem (varianta s plnou osou neexistuje), typ si můžete vybrat: páka, inbus (na fotce) nebo bezpečnostní matice. Na jednom konci osy jsou výstupní kontakty; konektory jsou součástí balení (včetně izolačních smršťovacích bužírek), případné náhradní seženete v běžných elektroobchodech. Na druhé straně mají některé varianty dynama přírubu pro kotoučovou brzdu: buď ISO (šest šroubů, na fotce), nebo Centerlock (drážkování). Dynamo je velice malé a lehčí než kombinace obyčejného náboje a plášťového dynama.

Číslo 28 v názvu říká, že je dynamo určené pro 28" kola. Já jsem si ho namontoval do 20" skládačky, kde se točí rychleji a vyrobí víc elektřiny. Pokud takové výkony nepotřebujete a jde vám spíš o co nejmenší ztráty, je pro 20" kola lepší volba model Delux.

Charakteristiky

Měřeno s kolem 20×1,75" neboli 47-406 mm, v tachometru byl zadaný obvod 1546 mm. Pro přehlednost uvádím v grafech i odpovídající rychlosti pro 28" kolo. Pro jiné průměry kol si rychlosti vydělte mým obvodem a vynásobte vaším.

závislost napětí na rychlosti a zátěži
Napětí naprázdno roste přibližně lineárně a při 25 (34) km/h dosáhne 50 V, dál jsem to neměřil.

závislost proudu na rychlosti a zátěži
Proud nakrátko končí na 540 mA a dál už neroste ani při dalším zrychlování.

závislost výkonu na rychlosti a zátěži
Jmenovitých 3 W dosáhnete s 28" kolem někde při 20 km/h a zatížení běžně žravými žárovkami, při menších proudech roste účinnost a dostanete skoro půl wattu navíc. S menším kolem dostanete Temelín na kolečkách :-).

voltampérové charakteristiky

Pro co nejlepší účinnost vychází ekvivalentní odpor zátěže 30 Ω nebo víc. S 20" kolem se dá počítat s napětím až 12 V a zapojovat LED do dlouhých sérií s malými předřadnými odpory (tedy kromě předních světel, která musí svítit i při malých rychlostech). Pro 28" je vhodnější něco kolem 8 V.

Zdrojová data zde (XLS, Excel 97).

Reklamy: