Česky English

Cykloservis na koleně

aneb jak to zařídit, aby kolo jezdilo. Bohatou sbírku návodů najdete třeba na stránkách iVelo.cz. Nemá cenu opakovat, co už bylo jednou napsáno, takže se tady omezím na to, co jsem tam nenašel: informace pro poněkud starší modely kol a skromněji vybavenou dílnu. Další návody můžu přidat na požádání, pokud to pro mě zrovna nebude španělská vesnice (aktuální mapa Španělska: hydraulika, tlumiče, pomocné motory).

Nářadí

Někdo s sebou nevozí nic, někdo malý univerzální "všechnoklíč", někdo půl dílny a pytel náhradních součástek. Každý systém má svoje výhody i nevýhody a nedá se jednoznačně říct, který je nejlepší. Pro inspiraci přikládám svoji cestovní "krabičku poslední záchrany" používanou univerzálně, nejenom na kole:

  1. Obal od motolékárničky, ve kterém to všechno vozím.
  2. Sada na lepení duší a pár náhradních součástek k veloventilkům. Plechová krabička od energitu se osvědčila víc než původní plastová, protože časem nepraská.
  3. Inbusy od 1 do 6 mm. Na kliky je potřeba ještě větší, ale ten se používá tak vzácně, že ho většinou nechávám doma.
  4. Pár torxů. Přibalil jsem je po jedné bezesné noci v lůžkovém vagónu, kde se několikrát za hodinu automaticky rozsvěcelo světlo v kupé a šrouby na krytu žárovky mělo právě torxové. Vyskytují se ale i na kolech.
  5. Placatý šroubovák. Využívám ho častěji jako špachtli než na šroubování. Malý křížový mám na švýcaráčku na klíčích, větší křížové šrouby na svých kolech nepoužívám.
  6. Montpáky na sundavání a nandavání plášťů.
  7. Centrovací klíč. Původně byl takový hezký kulatý s výřezem ve tvaru čtyřlístku, ale musel jsem ho na brusce trochu zmenšit, aby se vešel mezi dráty na 20" kolečku.
  8. Stranové klíče od 5,5 do 17 mm, kromě 16.
  9. Kónusové klíče od 10 do 17 mm (8+9 jsem ztratil). Jsou jenom 2 mm tlusté, aby se vešly do úzkých drážek kónusů, takže se o ně nedá opřít větší silou. Proto kromě nich tahám i ty klasické.
  10. A samozřejmě pumpička, kterou jsem zapomněl vyfotit.

Zbytek výbavy leží doma, protože se používá většinou jenom při generálkách (i když i z něj si občas nějaký kousek přibalím na cestu):

Zbytek už je za hranicí mezi údržbářským a výrobním nářadím.

Reklamy: