Česky English

Úvaha o přilbách

Diskusemi a hádkami o helmách už se popsalo mnoho papíru a obrazovek, a přitom je to celkem jednoduché. Helma je prostředek pasivní bezpečnosti, který může zmírnit některé následky havárie, ale samotnou havárii neodvrátí. Takže helma na hlavě není automatickou zárukou bezpečnosti.

Nějaký bezpečnostní přínos samozřejmě má. V případě pádu na hlavu plní několik funkcí:

Ale má i svoje nevýhody:

Někteří závodníci považují občasné spadnutí za běžnou součást života, protože kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti. Takoví by bez helmy dlouho nepřežili. Se standardním pudem sebezáchovy ovšem není jízda na kole o nic nebezpečnější než jakákoli jiná běžná činnost, mnohem víc úrazů hlavy vzniká třeba při jízdě autem nebo při chůzi.

Čas od času někoho napadne, že by helma měla být pro cyklisty povinná. Takovým bych doporučil podívat se do Austrálie, kde už to zkusili. Někteří kolaři si helmu koupili, ale jiní přestali jezdit, a tak celkově (o nějakých 30%) ubylo kol na silnicích. Motoristé si odvykli je potkávat a když už náhodou k setkání dojde, jsou překvapenější a pravděpodobnost nehody je vyšší. Celková bilance: dnes tam mají větší procento nehod než před zavedením povinných přileb a vážných úrazů hlavy nijak výrazně neubylo (zdroj).

Závěr

Jestli vám ještě nebylo osmnáct, není co řešit, helmu nosit musíte. Jestli jste starší, zařiďte se, jak uznáte za vhodné.

Reklamy: