Česky English

Shimano Nexus C6000

Kolo k vyzkoušení zapůjčil Michal. Díky!

Osmirychlostní převodovka určená primárně pro městská kola. Má rozsah 307 %, převody 1..4 jsou do pomala, pětka je přímý náhon a 6..8 do rychla. Při náhradě klasického torpéda tedy nemusíte měnit převodník. Jestli se nemýlím, pastorky se vyrábějí ve velikostech od 16 do 23 zubů. Existuje varianta bez brzdy nebo s protišlapnou brzdou.

Řadí se otočnou rukojetí v opačném smyslu než obvykle: otáčením k sobě do rychla, od sebe do pomala. Při případném prasknutí lanka spadnete na jedničku, takže domů dojedete - sice pomalu, ale jistě. V převodovce lanko končí na kladce schované mezi pastorkem a vidlicí, podobně jako u dříve popsané S-A X-RK8. Narozdíl od ní ale chodí řazení hladčeji, vyžaduje menší sílu a není skoro žádný rozdíl mezi směrem tam a zpátky. Spousta dalších rozdílů je skrytá uvnitř; Shimano musí jednotlivá soukolí využívat v obou směrech, ne jenom do rychla (jinak se nedá udělat převod, který se od přímého liší jenom o malý kousek). Jak to přesně funguje nevím, během zkušební jízdy jsem zjistil jenom to, že šlápnutí dozadu tady jako univerzální reset nefunguje - během řazení je potřeba jenom zpomalit nebo přestat šlapat, zpětnému pohybu v některých případech něco brání. Rozdíly v účinnosti se těžko hodnotí, 20" skládačka s 26" měšťákem nejdou porovnávat. Shimano říká "účinnost: vysoká", já říkám "žádného výrazného odporu jsem si za těch pár minut nevšiml".

O životnosti a možnostech údržby zatím nevím nic. Majitel svoji převodovku používá asi rok a rozebranou ji nikdy neměl, protože pořád bez problémů funguje. Jestli máte nějaké zkušenosti, můžete se o ně podělit.

Reklamy: