Česky English

Povinná výbava kola

Plné znění najdete ve vyhlášce 341/2014 a v zákonu 361/2000. Stručně řečeno, na kole musíte mít:

Upřímně řečeno, kdyby se měl striktně dodržovat ten bod o ostrých hranách, nebylo by na čem jezdit. Kdy jste naposledy viděli na novém kole uzavřenou matici? Naštěstí to na bezpečnost provozu nemá nijak zásadní vliv.

Jestli vám někdo bude tvrdit něco o povinných blatnících a zvonku, můžete nad tím klidně mávnout rukou, to platilo kdysi dávno. Neznamená to ovšem, že bych tyhle věci nedoporučoval. Zvonek je príma, protože jasně říká, že jede kolo. Když slyším někoho hulákat ústně, předpokládám, že jde pěšky a času na uhnutí mám dost. Naopak když slyším klakson, očekávám něco motorového, vyděšeně skáču do příkopu a teprve potom se rozhlížím. Lodní sirénu ignoruji - co by na cyklostezce dělala loď, že jo. Stejně tak tramvajové zvonky nebo lokomotivní píšťaly. Takže tolik asi k tématu, že hlasitost není všechno.

Ještě jedna poznámka ke světlům. Opravdu prosím dodržujte to sklopení předního světlometu a nesviťte protijedoucím do očí. Řidičům náklaďáků to možná tolik nevadí, ale cyklistu (hlavně mimo město) oslníte tak, že chvíli vůbec nevidí. Pokud používáte čelovku a potkáte někde v lese kolegu na kole, je sice fajn posvítit mu do obličeje a podívat se, kdo to je, ale pak se nedivte, že přímo před vámi zastaví a mžouraje čeká, až se podíváte někam jinam, protože poslepu se vám nemůže vyhnout.

Pokud se chystáte za hranice, nezapomeňte si zkontrolovat tamní předpisy, aby vás pak něco nepřekvapilo. Např. v Německu je povinné dynamo, jestli se nemýlím.

Reklamy: