Česky English

Motůrek Ray C3530/10

"Tudy ne, přátelé!"
- Jára Cimrman

Miniaturní a supervýkonné dynamo Velogical vypadá uvnitř podobně jako modelářský třífázový motůrek (viz fotku zhruba uprostřed téhle stránky), tak mě napadlo vyzkoušet, jestli by ten motůrek nezastal stejnou službu za zlomek ceny. Výsledkem je jedna prozkoumaná slepá ulička pokroku.

Takticko-technické údaje: bezkartáčový "stříďák" (outrunner), 10 závitů v cívkách, vnitřní odpor 62 mΩ, max. zátěž 30 A po dobu jedné minuty, 1400 ot./min/V. Naprázdno se rotor otáčí skoro bez odporu, při zkratování všech tří vodičů jde naopak hodně ztuha.

Na stolní vrtačce jsem přibroušeným pilníkem vystrouhal dřevěné pohonné kolečko, jako protiskluzový povrch posloužil návlek z kousku staré duše. Vnější průměr vyšel přesně 25 mm. Motůrku jsem zalepil všechny větrací otvory a okolo rotoru doplnil prachovku z plastového pásku, aby dovnitř nelétala špína. Držák byl taky ze dřeva, přítlak zajišťovaly kroužky z duše, k žádným prokluzům nedocházelo. Ke zkratům taky ne, usměrňovač byl oproti poslední fotce během pokusu důkladně zaizolovaný. Měřicí obvod vypadal takhle:

Výsledky

Proud nakrátko 3 A při 30 km/h, ale napětí naprázdno při stejné rychlosti jenom 1 V. V běžné pracovní oblasti hodnoty kolísaly kolem 0,5 V a 100 mA. Jako generátor pro napájení světel je tedy motůrek nepoužitelný.

Nějaké napětí sežraly usměrňovací diody, ale i bez nich by ho nebylo dost ani na rozsvícení LED. Napětí by se teoreticky dalo zvednout převinutím cívek, ale na ten několikanásobný počet závitů by byl potřeba několikanásobně tenčí drátek (a tím i větší odpor), aby se ho tam tolik vešlo. Nebo by se dal mezi motůrek a usměrňovač zařadit třífázový transformátor, ale nevím, jak účinný a jak těžký by vyšel pro pracovní rozsah frekvencí.

P.S.: levně prodám krásný, zánovní, jenom jednou použitý motůrek ;-).

Reklamy: